Äventyret i går
I går blev allt svart. Bokstavligen. Jag skulle snedda över ett kalhygge nere vid Singoallas grottor när marken under mig försvann och jag föll rätt ner i ett hål. Det var riktigt otäckt, och det tog en stund att komma på att jag faktiskt var oskadd och samla i hop sig tillräckligt för att försöka ta sig upp ur hålet.Högerarmen och benet fick en ordentlig smäll och i dag är jag helt mörbultad.
Jannes hundar struntade helt i min situation och lekte för fullt på hygget medan Skipper och Will bekymrat följde mina försök att komma upp ur hålet.Will drog och bet i kragen på tweed-jackan.Jag tror att han ville hjälpa mig upp.Janne tror att han blev stressad och fick fnatt.
Jag föredrar min version förstås!
I dag är hela högersidan öm och ond, så nu skall jag mysa i soffan med en kopp the och det rykande färska exet av Shooting Times.